Angyalföldi Hőerőmű
Budapest, Cserhalom utca 1-3.
Egyre kevesebb ember számára ismerős házi munka testközelből a pincéből tüzelő lakásba történő felcipelése vagy az utólag vele járó kormozás. Egykor a szemetes edények a beléjük öntött töménytelen mennyiségű salakanyagtól váltak ólomnehézzé a cingár kukásemberek számára.
Bővebben:
A hőerőművet a II. világháború után telepítették a Váci út és a Rákos-patak által határolt telekre. A szén, majd gázüzemű berendezések a budapesti hálózatba termelték az elektromos energiát.
Budapesten 1953-ban indult meg az ipari célú és 1958-ban a lakossági célú távhő-ellátás, a Kelenföldi Erőműből. A növekvő lakossági igények kielégítése céljából az 1960-as évek elején újabb erőművek épültek Angyalföldön, Kispesten és Kőbányán (ezek közül jelenleg már csak a korszerűsített Kispesti Erőmű üzemel. Alapvető célja, hogy tiszta energiahordozóból, a lehető legmagasabb hatásfokon, minimális környezeti terhelés mellett, folyamatosan és megbízhatóan termelje meg az energiát.
A folyamatosan megvalósuló fejlesztések hatására mind a hőenergia-, mind a villamosenergia-termelés kedvező hatásfokkal, egyre kisebb költségszinten valósul meg.
Az Angyalföldi Hőerőmű az 1990-es évek végére megszűnt. A telep egykori kéménye még manapság is látható a Váci út közelében, a Rákos-patak északi oldalán.